Centralne odkurzanie

Centralne odkurzanie / SYSTEMY CENTRALNEGO ODKURZANIA / odkurzacz centralny

Odkurzacze centralne znajdują swoje zastosowanie w miejscach, w których użycie urządzeń mobilnych jest utrudnione lub niemożliwe. Instalacje centralnego odkurzania mogą być budowane w poziomie i w pionie, co ułatwia szybsze dojście do odkurzanych miejsc i zwiększa wygodę odkurzania. Firma Ruwac oferuje kompleksowe wykonanie instalacji centralnego odkurzania od etapu uzgodnień, przez projekt, dostawę, montaż i finalny rozruch. Ruwac Polska gwarantuje również stałą opiekę serwisową oraz wsparcie i usługi pogwarancyjne. Instalacje centralnego odkurzania Ruwac Polska w zależności od odciąganych pyłów wyposażane są w odpowiednie zabezpieczenia na podstawie przeprowadzonej analizy ryzyka, dzięki czemu są one zarówno wydajne jak i bezpieczne.

Proszę o więcej wiadomości na temat odkurzaczy centralnych Ruwac?

Ruwac oferuje mobilne i stacjonarne scentralizowane systemy odsysania i odsysania. Te systemy odsysania i odsysania spełniają odpowiednie wymagania w zakresie ochrony przeciwwybuchowej i są odpowiednie dla pyłowych stref Ex 21 i 22. W systemach stosowane są wyłącznie komponenty przeciwwybuchowe. Spełniona jest również norma DIN EN 60335, która określa maksymalną przepuszczalność od 0,005 do 0,1% dla filtrów urządzeń ssących Ex. Systemy odpylania pyłu Ex są skonfigurowane w oparciu o sprawdzony system modułowy; w ten sposób można zaoferować rozwiązania dostosowane do potrzeb klienta. Ponadto program obejmuje serię do odsysania i odsysania gazów, pyłów i cieczy w obszarach zagrożonych wybuchem gazów. Odkurzacz centralny obejmuje grupę kilkunastu urządzeń, które mogą być modyfikowane i dostosowywane do danego projektu. Ze względu na wykonanie standardowe czy Atex oraz dodatki jak automatyczna regeneracja filtra są w różnych przedziałach cenowych.  W asortymencie Ruwac znajdą Państwo duży wybór odkurzaczy przemysłowych do różnych zastosowań. Wszystkie nasze urządzenia i systemy są zgodne z wytycznymi maszynowymi i zbudowane zgodnie z odpowiednimi normami. Masz pytania dotyczące naszych produktów? Porozmawiaj z nami, chętnie Ci doradzimy!

Z czego składa się system centralnego odkurzania?

Centralny system ssący składa się z pojedynczej jednostki ssącej z pojedynczym filtrem i pojemnikiem.  Jeżeli dokonamy bardziej szczegółowego podziału: odkurzacz centralny, składający się z turbiny i silnika lub pompy Roots,, pompy bocznokanalowej, filtra, zbiornika na pył, szafy sterowniczej, jest zwykle instalowany w drugorzędnym pomieszczeniu technicznym. Czasem przed odkurzaczem jest usytuowany cyklon lub filtrocyklon jeżeli jest dużo pyłów. Kolejne elementy to rurociąg zakończony zaworami klapowymi, do których podłączane są akcesoria do sprzątania.

Dla kogo są instalacje odkurzania i kiedy odkurzacz centralny staje się koniecznością?

Dla zakładów produkcyjnych, gdzie są linie montażowe czas odgrywa kluczową rolę. Dlatego czas czyszczenia muszą być zminimalizowany. Z uwagi na umaszynowienie często nie ma gdzie wstawić tradycyjnego odkurzacza. Gdy jest potrzeba dostępu do natychmiastowej siły ssania. Ze względu na kolejne źródło hałasu jak to ma miejsce przy tradycyjnych odkurzaczach Odkurzany pył lub odpady są agresywne, toksyczne lub masywne to lepiej jest gromadzi je w jedynym miejscu, wówczas łatwiej utrzymać czysto w należytym porządku. Kolejny argument to jeżeli w otoczeniu, np. w czystych pomieszczeniach „clearing room”, nie dopuszcza się kurzu (np. farmaceutyka, klejenie szyb). Gdy kilku użytkowników musi odkurzać jednocześnie. Pomieszczenia robocze lub produkcyjne rozciągają się na kilku pionowych poziomach jak silosy trudno byłoby wnosić odkurzacz. Z kolei odkurzacze plecakowe maj za małe zbiorniki i system instalacji centralnego odkurzania sprawdza się w 100%. Sieć rur łączy odkurzacz centralny z wieloma różnymi punktami ssącymi, strategicznie rozmieszczonymi, aby dotrzeć do każdego możliwego miejsca. Chętnie doradzimy Ci osobiście, jak wykorzystać centralny system odciągowy, aby zwiększyć wydajność, bezpieczeństwo i czystość w Twojej firmie.

Jakie zalety ma odkurzacz centralny?

-       Skróć czas i koszty sprzątania miejsca pracy.

-       Mniej operatorów sprzątających - jeden operator może wyczyścić wiele pięter w krótszym czasie.

-       Większy obszar czyszczenia przy mniejszym zapotrzebowaniu na miejsce

-       Większy promień czyszczenia przy mniejszej powierzchni .

-       Jeden odkurzacz i jeden pojemnik na wiele punktów ssących. Oznacza to mniej miejsca i kosztów zarządzania, ponieważ cały brud jest zbierany w jednym pojemniku, a zatem nie trzeba czyścić każdego odkurzacza. 

-       Miejsce pracy bardziej wolne i cichsze , ponieważ istnieje tylko jedna jednostka ssąca, którą można zainstalować również na zewnątrz budynku,

-       Większe bezpieczeństwo dzięki systemom zgodnie z wytycznymi ATEX,

-       Natychmiastowe oszczędności z kosztów utrzymania

-       Poza niższym poziomem hałasu podczas odkurzania, odkurzacze centralne mają również większy pojemnik zbiorczy. Może on wchłonąć więcej kurzu niż konwencjonalny filtr i dlatego musi być rzadziej opróżniany.

-       Ponadto odkurzacz nie musi być przenoszony po różnych piętrach do miejsca użytkowania i mozolnie przeciągany. 

-       Odkurzacz centralny nie ma kabla, który w wielu przypadkach jest za krótki.

-       Koszty konserwacji są zmniejszone, ponieważ konserwacja ogranicza się tylko do jednego odkurzacza, za pomocą którego obsługiwany jest centralny system odciągowy, a zatem nie do różnych odkurzaczy w firmie.

-       Często stosuje się duże odkurzacze przemysłowe, które są podłączone do rury, którą można zainstalować w dowolnym miejscu w fabryce. Odkurzacz może obsługiwać kilka instalacji i być transportowany wózkiem widłowym lub w przypadku montażu na przyczepie ciągnikiem.

  

Reasumując odkurzacze centralne to opłacalna inwestycja w przyszłość.  Ponieważ odkurzacze centralne nie tylko oszczędzają dużo pracy, ponieważ są bardzo łatwe w obsłudze, ale także poprawiają klimat w pomieszczeniach. Kolejną zaletą odkurzaczy centralnych nad konwencjonalnymi produktami jest oszczędność czasu i wysiłku podczas odkurzania. Zamiast przenosić odkurzacz od z jednego pomieszczenia do drugiego i rozkładać do działań, wystarczy wąż + ssawki. Ponieważ odkurzacze centralne mają również węże o długości około 10 metrów. Nasze węże można ze sobą łączyć, co jest kolejną zaletą.

Jaka jest zasada działania odkurzacza centralnego?

Dzięki podciśnieniu wytwarzanemu przez jednostkę ssącą, w tych rurach powstaje podciśnienie, przez co zassany materiał jest w nich przenoszony, dzięki czemu cały zassany materiał jest transportowany do jednego pojemnika. Aby móc korzystać z systemu próżniowego, kończy się on gniazdami ssącymi zwanymi również zaworami klapowymi. Przyłącza te instalowane w centralnych i łatwo dostępnych miejscach. W zależności od ilości metrów kwadratowych na jednej kondygnacji znajduje się zwykle od jednego do trzech gniazd ssących. Podczas instalacji ważne jest, aby całkowicie zakrywały przestrzeń mieszkalną i umożliwiały łatwe podłączenie węża ssącego. Umożliwia to zasięg działania od około 8-15 metrów, a jego funkcje można rozszerzyć za pomocą licznych akcesoriów.

Ile kosztuje centralne odkurzanie?

Przez analogię to tak jakby zapytać ile kosztuje samochód. Można kupić za 1000 zl i za 1mln. Z odkurzaczami jest podobnie. Aby odpowiedzieć precyzyjnie na to pytanie zachęcamy do wypełnienia ankiety doboru odkurzacza centralnego. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi będziemy mogli podać rząd wielkości planowanej inwestycji. W razie gdyby nasza propozycja spotkała się z zainteresowaniem, to kolejnym etapem jest wizja lokalna, która potwierdzi lub nie założenia ofertowe.

Jaki filtr wybrać do odkurzacza centralnego?

Odkurzacze centralne oferujemy w 3 klasach filtracji: L, M i H. Poszczególne klasy różnią się stopniem oczyszczania zapylonego powietrza. Stopień separacji dla systemu filtrów klasy L wynosi > 99 procent. Odkurzacze należące do tej klasy zbierają pyły niebezpieczne o wartościach granicznych > 1 mg/m3. Odkurzacz będzie odpowiedni do nieszkodliwego pyłu, takiego jak: ziemia, wapno lub kurz produkcyjny. Pyły zaliczane do klasy L są uważane za mało niebezpieczne. W takim przypadku nie ma potrzeby mierzenia prędkości powietrza na odkurzaczu przemysłowym. Nie ma również specjalnych wymagań dotyczących filtrowania lub usuwania pyłu. W większości zakładów produkcyjnych gdzie mamy do czynienia z drewnem i metalami proponujemy urządzenia z klasą pyłu M (ang. medium – średni). Filtracja M stawia większe wymagania urządzeniom. Przy stopniu separacji >99,9 procent nadają się do pyłów niebezpiecznych o wartościach granicznych >0,1 mg/m3. Obejmuje to cały pył drzewny, pył z farby, wypełniacza lub wypełniacza. Za pomocą tych odkurzaczy można usunąć pył cementowy i betonowy, a także kleje do płytek, farby (olej, lateks) oraz materiały zawierające kwarc, takie jak kamyki i piasek. Pomiar prędkości powietrza w odkurzaczu i bezpyłowe usuwanie zawartości są obowiązkowe. Pyły tej klasy stanowią średnie zagrożenie dla zdrowia organizmu, dlatego dużo więcej uwagi poświęca się prawidłowej filtracji. W szczególności są to pyły powstające podczas obróbki drewna i metalu.  Maksymalna filtracja szkodliwych pyłów uzyskamy przy klasie filtracji pyłu H. Korzyść doposażenia to przede wszystkim ochrona pracowników, gdyż poprawia stopień oczyszczenia powietrza i będzie zatrzymywał niewidoczne dla oka pyłki w tym szkodliwe. Ponadto wydłuży żywotność turbin, gdyż dodatkowy filtr będzie buforem pomiędzy wkładem właściwym, a silnikami odkurzacza. Należy wspomnieć, ze filtr pośredni musi być klasy M. Pragniemy nadmienić, ze nasze odkurzacze są budowane w systemie modułowym i w razie potrzeb można doposażyć odkurzacz w dodatkowy moduł filtracyjny. Wracając do klasyfikacji filtrów klasa H stawia najwyższe wymagania procesowi filtrowania, ponieważ te odkurzacze są przeznaczone do zasysania wysoce niebezpiecznych pyłów, które mogą być zanieczyszczone drobnoustrojami i patogenami. Wymagany jest pomiar prędkości powietrza i oczywiście bezpieczne i bezpyłowe usuwanie zawartości.

W tej klasie stopień separacji wynosi 99,995 procent. Odkurzacze warsztatowe usuwają niebezpieczne pyły o wartościach granicznych ≤ 0,1 mg/m3. Dzięki tym bezpiecznym odkurzaczom możesz zbierać rakotwórcze i chorobotwórcze pyły, takie jak azbest lub pleśń. Odkurzacze przemysłowe należące do tej grupy stosowane są m.in. do betonu, ołowiu, formaldehydu, kobaltu i pyłu pleśniowego. Szczególnej uwagi wymaga zbieranie pyłu azbestowego. Wymagają nie tylko klasy H, ale także specjalnego odkurzacza (na marginesie odkurzacze do zbierania azbestu również mamy w naszej ofercie). Duże ilości przemysłowej pyłu są generowane w przemyśle wytwórczym, w szczególności . Ze względu na ich potencjalny stres, musi zostać wyłapany przez te specjalistyczne urządzenia. Substancje specjalne, takie jak wspomniany wcześniej azbest, mogą wymagać jeszcze wyższego standardu, do którego potrzebny będzie inny sprzęt.

Czy odkurzacze centralne nadają się do odkurzania pyłów wybuchowych?

 Tak, ale nie wszystkie. Ważny jest dobór odpowiedniej separacji pyłu sucha czy mokra i wspomnianej klasy filtracji. Odkurzacze tego typu nadają się do bezpiecznego zbierania palnych pyłów należących do klas wybuchowości ST 1, ST 2 i ST 3 w strefie 22, na przykład włókien węglowych lub palnych pyłów, takich jak aluminium, magnez lub fosfor. Dodatkowe informacje odnośnie wykazu pylow niebezpiecznych na naszej stronie: https://www.odkurzaczeatex.pl/atex/wykaz-pylow-niebezpiecznych/Więcej informacji na temat klas wybuchowości można znaleźć w naszych broszurach lub stronie https://www.odkurzaczeatex.pl/atex/wykonanie-odkurzaczy-zgodnie-z-atex/

Oczywiście nasi pracownicy są zawsze dostępni, aby pomóc klientom końcowym wybrać najbardziej odpowiedni produkt do ich potrzeb.

Co wyróżnia odkurzacz przemysłowy od centralnego?

W porównaniu do konwencjonalnego odkurzacza, odkurzacz centralny jest nie tylko mocniejszy, ale także zoptymalizowany przepływ powietrza. Oba czynniki mają znaczący wpływ na wydajność ssania. 

Pojemniki na odpady o dużej pojemności i mocne silniki zapewniają optymalne rezultaty czyszczenia. 

Dla jakiego przemysłu są odkurzacze centralne?

Dzięki bogatemu doświadczeniu w dziedzinie systemów centralnego odciągu Ruwac możemy pochwalić się realizacjami w wielu sektorach przemysłowych. 

Wady systemu centralnego odkurzania?

Oprócz tych zalet istnieją tylko drobne wady. Odkurzacz centralny zajmuje więcej miejsca niż jego mobilny odpowiednik.  Stosunkowo wysokie koszty zakupu. Modernizacja nie zawsze jest możliwa.

Czy odkurzacze dla domu jednorodzinnego są takie same jak w przemyśle?

W przypadku odkurzaczy centralnych domowych system ssący znajduje się w piwnicy, kotłowni czy garażu lub innych pomieszczeniach gospodarczych. Wystarczy podłączyć wąż do gniazdka ssącego w ścianie, włączyć system drogą radiową i po prostu rozpocząć odkurzanie. Najważniejsza jest estetyka. W przemyśle główne kryterium to trwałość. Oczywiście estetyka jest ważna, ale przede wszystkim wykonania. Poza nazwą i zasadą działania to zupełnie inne rozwiązania techniczne.

Dlaczego warto wybrać odkurzacz centralny zamiast odkurzacza przenośnego?

Przy tak wielu przenośnych i bezprzewodowych odkurzaczach do wyboru wiele osób pyta: „Dlaczego powinniśmy rozważyć zakup system centralnego odkurzania dla naszej firmy? Jest to bardzo ważne pytanie, za które dziękujemy. Temat jest bardzo rozległy, ale chcemy poruszyć tylko kilka kluczowych spraw: Korzyści zdrowotne. W przeciwieństwie do odkurzaczy przenośnych, które potrafią recyrkulować kurz, odkurzacz centralny usuwa kurz: pył, Roztocza i inne alergeny. Dzięki odkurzaczowi centralnemu żaden kurz ani brud nie wracają do powietrza w pomieszczeniu, ponieważ przedostają się one przez odporny na zgniatanie wąż, przez ukryte przewody i do pojemnika urządzenia, który jest sprytnie umieszczony z dala od punktu czyszczenia. Kolejny atut to duza sila ssania. Dobry odciąg jest często jednym z kluczowych czynników, które ludzie porównują podczas podejmowania decyzji o zakupie odkurzacza. System centralnego odkurzania jest kilka razy mocniejszy od odkurzaczy mobilnych. To zwiększone ssanie oznacza, że możesz odkurzać szybciej, łatwiej i wydajniej niż kiedykolwiek wcześniej, dokładnie zbierając brud i kurz oraz dokładnie i dokładnie czyszcząc każdą powierzchnię swojego zakładu produkcyjnego. Brak ładowania – co tyczy odkurzaczy akumulatorowych, ograniczona żywotność baterii oznacza, że masz tylko kilkanascie minut mocy sprzątania, zanim przestaniesz i odłożysz ją do ładowania – bardzo frustrujące, gdy jesteś w trakcie odkurzania! Ponadto czas ładowania może być bardzo uciążliwy. Nikt nie lubi czekać – z centralnym odkurzaczem dostajesz moc wtedy, kiedy jej potrzebujesz. Nie ma utraty wydajności i nie jest wymagane ładowanie. Odkurzacze centralne przystosowane są do pracy w ruchu ciągłym. Można pracować godzinami. Kolejna ważna kwestia to wygoda. Wszyscy chcemy, aby wszystko było tak proste i bezproblemowe, jak to tylko możliwe, zwłaszcza, jeśli chodzi o prace sprzątające.

Jakie Ruwac ma doświadczenie w dostawach instalacji centralnego odkurzania?

Nasze profesjonalne przemysłowe systemy ssące od lat są w ciągłym użyciu i łączą najwyższy poziom jakości z funkcjonalnością i najnowocześniejszą technologią. Jako doświadczony partner chętnie doradzimy we wszystkich aspektach stacjonarnych przemysłowych systemów ssących, ponieważ znamy się na tym obszarze. Jako doświadczona firma dostarczamy Państwu nowoczesne, centralne systemy odkurzaczy oraz stacjonarne przemysłowe systemy ssące dla niemal każdego obszaru zastosowania.  Indywidualny projekt urządzeń i systemów oparty jest na obliczeniach przepływowych i doświadczeniu w budowie instalacji. W naszej ofercie znajdują się wysokiej jakości odkurzacze przemysłowe oraz wszelkie akcesoria i części zamienne, takie jak węże filtracyjne, wkłady filtracyjne, worki filtracyjne i dysze oraz elementy rurowe jak kolanka, trójniki, rury opaski, wysięgniki i itp. Uzupełnieniem oferty są węże techniczne transportujące i ssące do centralnego systemu odkurzania.

Jaki wybrać wąż do centralnego odkurzania?

Węże do Twojego systemu mogą być wykonane z poliuretanu, PCV, różnych rodzajów gumy, metalu lub silikonu, w zależności od potrzeb. Nasze produkty są wykonane z wysokiej jakości komponentów konstrukcyjnych i zapewniają wyjątkowo długą żywotność. Specjalne właściwości materiału gwarantują odporność na ścieranie i temperaturę. Materiały są bezpieczne dla żywności, odporne na drobnoustroje, antystatyczne lub odporne chemicznie, w zależności od obszaru zastosowania. Węże są zoptymalizowane pod względem technologii przepływu i dlatego powodują jedynie niski opór przepływu.

Zawory klapowe – gniazda przyłączeniowe instalacji mogą być wyposażone w mikrowyłączniki, które umożliwiają sterowanie odkurzaczem bez konieczności podchodzenia do niego. Zasada działania takiego mechanizmu jest bardzo prosta – gdy wszystkie zawory są zamknięte odkurzacz pozostaje wyłączony, jego włączenie następuje w momencie otwarcia jednej z klap. Ponadto nasze instalacje mogą być wyposażone w zasuwy pneumatyczne oraz kasety ze zwijaczem do węży, sama zaś instalacja może być wykonana cienkościennych rur stalowych ocynkowanych, aluminizowanych, stali kwasoodpornej lub grubościennych rur malowanych. Uziemienie instalacji zapobiega wyładowaniom antystatycznym, które są niepożądane w strefach zagrożenia wybuchem.

Specjalne obejmy skręcane na całej długości instalacji zapewniają szczelność oraz umożliwiają komfortowy i szybki demontaż i montaż instalacji w przypadku prac remontowych lub gdy wystąpią niedrożności w instalacji.

Urządzenia odciągowe w które wyposażamy nasze instalacje to wyposażone w turbiny, pompy bocznokanałowe lub pompy Roots’a systemy cyklonowe wyposażone w separatory wstępne i filtrocyklony. Czyszczenie filtrów odbywa się za pomocą osobnego systemu elektrycznego jak również pneumatycznego. Odpowiednia tkanina będąca podstawą wysokiej klasy filtracji w zależności od odciąganych pyłów lub medium może być wykonana jako wodoodporna, olejoodporna lub antystatyczna, oraz należeć do jednej z trzech klas filtracji L, M lub H.

W przypadku dużych instalacji jesteśmy w stanie wykonać układ sterowania, w którym włączenia i wyłączenia instalacji podczas pracy wielu osób jednocześnie można dokonać przy użyciu specjalnych pulpitów. Możliwe jest wykonanie takiej instalacji również w wykonaniu zgodnym z dyrektywą Atex dla stref zagrożonych wybuchem.

Ponadto w celach zminimalizowania emitowanego hałasu przez pracującą instalację, możliwe jest zastosowanie tłumików na wylotach a same dmuchawy znajdują się w dźwiękochłonnych obudowach.

Odciągany pył można zbierać do metalowych kontenerów, beczek, pojemników z tworzywa lub worków big-bag.

Nasi konsultanci są do Państwa dyspozycji i są otwarci na wszelkie zapytania.

Zadzwoń do nas:  +48 32 760 95 99